POWRÓT

7.04 | 2020

Z sondażu CBOS wynika, że na rowerach jeździ ok. 70% Polaków i liczba ta stale rośnie. Jednoślady wykorzystujemy głównie do jazdy rekreacyjnej oraz jako środek komunikacji. Poruszanie się po mieście rowerem to doskonały sposób na m.in. ominięcie korków. Dla co trzeciej osoby bicykl jest także narzędziem do ćwiczeń mającym zapewnić zdrowie fizyczne i poprawę kondycji. Z tym ostatnim większości kojarzy się tradycyjny dwukołowiec. Tymczasem naukowcy udowodnili, że jazda rowerem elektrycznym przynosi więcej korzyści dla organizmu niż tym tradycyjnym. 

Rower elektryczny pomaga użytkownikowi. Nie ma jednak mowy o tym, by rozleniwiał cyklistów. Wspomaganie elektryczne zachęca do intensywniejszego pedałowania, bez dodatkowego obciążania mięśni. Możemy to porównać do bieżni, która poprzez samodzielny ruch wymusza bieg jej użytkownika. Napęd dwukołowca odcina się samoczynnie przy 25 km/h. Po przekroczeniu prędkości wspomaganej przez silnik elektryczny, rower jedzie już tylko dzięki sile naszych mięśni. Według badań naukowców, tego typu rozwiązanie lepiej wpływa na kondycję rowerzystów, niż jazda na zwykłym pojeździe.

Tomasz Przygucki, Prezes TrybEco.

Użytkownicy rowerów elektrycznych są bardziej aktywni

Opublikowane w Transportation Research Interdisciplinary Perspectives badanie miało na celu porównanie poziomów aktywności fizycznej e-rowerzystów i użytkowników zwykłych rowerów. W badaniu wzięło udział ponad 10 000 uczestników w siedmiu europejskich miastach.

Wyniki analizy pokazały, że e-rowerzyści pokonywali prawie dwa razy dłuższe trasy, zarówno w przypadku codziennych przejazdów, jak i wycieczek rowerowych. Użytkownicy rowerów elektrycznych deklarowali, że odległość, jaką pokonują codziennie jednośladem to 8 km, a podczas wycieczki rowerowej 9,4 km. Dla posiadaczy tradycyjnych rowerów wartości te wyniosły odpowiednio 4,8 km i 5,3 km. 

Wyniki badania pokazały także duży wzrost aktywności fizycznej u osób, które przesiadły się z samochodów i komunikacji miejskiej na rowery elektryczne. 

Korzystanie z roweru elektrycznego prowadzi do dłuższej i częstszej aktywności fizycznej, niż jazda zwykłym rowerem. E-rower okazał się także doskonałym dla osób, które wcześniej stroniły od aktywności fizycznej. Chętnie zamieniły one swoje samochody i komunikację miejską na jednoślady z napędem i były bardzo zadowolone z tego rozwiązania.

Dodaje Prezes TrybEco.

Rowery ekonomiczne i ekologiczne = elektryczne

Jednoślady z napędem elektrycznym są ekonomiczne, ekologiczne i świetnie wpisują się w trend smart city. Wybierając rower hybrydowy zamiast samochodu ograniczamy emisje smogu i mamy realny wkład w ochronę środowiska. Dodatkowo baterie stosowane w pojazdach TrybEco są poddawane recyklingowi. Zasięg rowerów z aktywnym napędem waha się od 60 km do 120 km. Jest to zależne do stylu jazdy oraz od tego, gdzie się poruszamy. Ładowanie trwa od 3 do 5 godzin. 

Do jazdy rowerem elektrycznym nie potrzebujemy żadnych uprawnień. Nie jest wymagana też jego rejestracja czy ubezpieczenie. Zawsze warto jest mieć przy sobie dowód osobisty i bezwzględnie pamiętać o kasku.

W myśl rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, jednorazowe wyjście w celach sportowych (w tym jazda na rowerze) nie będzie złamaniem obecnie obowiązujących przepisów. Należy jednak pamiętać, by zachować odpowiednią odległość od innych oraz o tym, że na taką przejażdżkę powinnyśmy wybrać się w pojedynkę. 



  • Nasza siedziba

    Adres: 90-764 Łódź, Legionów 106
    Telefon: (+48) 42 307 06 59, mob. 577 030 111
    e-mail: lodz@trybeco.com

  • logo
    • Partnerzy
    • B2B
    • Polityka RODO
    • Regulamin
    • Znajdź nas!
    • Kontakt
    • Moje konto