1 września, a zatem początek nowego roku szkolnego… to nic strasznego!

Wcale nie trzeba zamykać się w czterech ścianach placówki oświatowej i zapominać o aktywności na świeżym powietrzu – polecamy codzienne dojazdy do szkoły na rowerze (lub rowerze elektrycznym ;))

 

Wielu uczniów będzie dojeżdżać do szkoły rowerem (brawa dla nich, dla ich rodziców oraz placówek oświatowych wyposażonych w odpowiednią infrastrukturę! całym sercem popieramy!), a wielu dopiero zastanawia się, czy się na to zdecydować i jeśli tak – jak zapewnić sobie (lub swojemu dziecku – rowerzyście) bezpieczeństwo i uprzyjemnić drogę do szkoły.

Dla obydwu grup przygotowaliśmy mini- poradnik – zastaw kilku praktycznych porad, jak przyjemnie i bezpiecznie dojeżdżać codziennie do szkoły rowerem (lub rowerem elektrycznym):

 

  1. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego: jedź po wyznaczonych drogach i ścieżkach rowerowych, używaj odpowiedniego oświetlenia, myśl o innych rowerzystach, samochodach i pieszych. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności.
  2. Bądź widoczny: czy jeździsz po wiejskiej drodze, czy też przejeżdżasz przez centrum miasta – nigdy nie jesteś jedynym użytkownikiem drogi. Jeśli to możliwe, nawet w czasie dobrej widoczności zadbaj o to, żebyś był dobrze widoczny na rowerze: załóż opaskę odblaskową (albo nawet kamizelkę), pamiętaj o włączeniu świateł.
  3. Ubierz się odpowiednio: przede wszystkim wygodnie, ale tez odpowiednio do temperatury. Moda jest ważna, ale najważniejsze jest Twoje samopoczucie i przyjemność z jazdy oraz bezpieczeństwo. Kask również wskazany
  4. Zadbaj o stan techniczny roweru: przed jazdą sprawdź funkcjonowanie elementów roweru, w tym zwróć szczególną uwagę na hamulce oraz oświetlenie roweru. Dobierz ustawienia (kierownicy, siodełka, amortyzatorów itp.) tak, aby było Ci wygodnie i bezpiecznie. Pamiętaj każdorazowo sprawdzić rower, jeśli go komuś pożyczałeś.
  5. Zabezpiecz swój rower– pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu roweru (klamrze lub kłódce) i nie martw się o niego w czasie, gdy będziesz w szkole.
  6. Niech jazda będzie prawdziwą radością– bo o to przecież chodzi! 🙂
Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On YoutubeVisit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On Pinterest