Polska Witalna

Polska Witalna

Witalność stara jak świat

Już w starożytności uważano, że siły żywotne są połączone z każdą komórką i myślą. Jeżeli przepływ energii zostanie przerwany, w organizmie powstają zaburzenia powodujące jego dysfunkcję. Od tego ile w nas sił witalnych zależy nasze nastawienie do rzeczywistości. Czym jest witalność? Odnosi się ona do entuzjazmu i sposobu wykonywania codziennych zadań.

Być witalnym oznacza życie „tu i teraz”, realizowanie swoich pasji, rozwój
w wielu płaszczyznach oraz przekazywanie pozytywnej energii innym. To także stawianie czoła konfliktom i kłopotom z odwagą, a nawet radością.
 dr Maciej Kozakiewicz, inicjator projektu Polska Witalna.

 

 

Jak żyjemy?

Przeciwieństwem tej wewnętrznej siły są niechęć, brak wiary we własne możliwości, a na końcu, smutek czy depresja. Obserwuje się, że u mieszkańców krajów rozwiniętych witalność znacznie się obniżyła. Powodem jest przede wszystkim tryb życia i niewłaściwe odżywianie. Zbyt dużo pracy i obowiązków, za mało odpoczynku i przyjemności oraz ciągłe napięcie. Z badań OECD Employment Outlook wynika, że stres w pracy odczuwa ponad 50% Polaków, a nasz naród zajmuje trzecie miejsce pod względem najbardziej zestresowanych pracowników w Europie. Za przyczyny uważa się przede wszystkim presję czasu i nacisk na wygórowane wyniki oraz wielozadaniowość. Wysoki poziom stresu przynosi konsekwencje – błędy w pracy, brak motywacji i większą liczbę konfliktów.

Stres bywa jednym z najpotężniejszych czynników chorobotwórczych. Związane z nim trudne emocje potrafią być przyczyną problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Mogą powodować też zaburzenia w relacjach społecznych, rodzinnych i zawodowych. Długotrwałe napięcie wpływa nie tylko na działalność układu nerwowego, może również zaburzyć gospodarkę hormonalną. Pogarsza się wtedy samopoczucie i co więcej, funkcjonowanie organizmu może ulec nawet stałym zmianom.

 

Małgorzata Tarkowska, psycholog, psychoterapeuta, doradca rozwoju osobistego
i zawodowego, coach, trener-edukator, praktyk ustawień systemowych, rodzinnych
i organizacyjnych.

Jak chcemy żyć?

Z tegorocznego raportu „Nowi mieszczanie” wynika, że Polacy coraz większą uwagę przywiązują do zdrowego trybu życia. Są bardziej otwarci na nowe doświadczenia, chcą żyć zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Dla nich liczy się nie ilość, a jakość tego, co ich otacza. Stawiają także na bycie fit i chętnie uprawiają sport. Z raportu „Style zdrowia Polek i Polaków” z 2015 roku wynika, że według 1/3 Polaków pozytywny stosunek do życia i dobry nastrój to jedne z najważniejszych elementów codzienności. Dostrzegają, że zdrowie nie zależy wyłącznie od sprawności fizycznej, ale także od dobrego samopoczucia psychicznego i społecznego. Z kolei raport „Zdrowy styl życia” przedstawia, że blisko połowa respondentów uważa się za zwolenników prozdrowotnych zachowań i przyznaje, że w ciągu ostatnich kilku lat porzuciła złe nawyki żywieniowe. Niemal
co drugi badany potwierdza, że uprawia sport
. Najczęściej wymienianymi aktywnościami są jazda na rowerze, ćwiczenia indywidualne, bieganie i pływanie. Jak pokazuje analiza „Prosumer Report”, Polacy to optymiści – co druga kobieta i co trzeci mężczyzna starają się myśleć pozytywnie – poszukujący w życiu równowagi między pracą a strefą prywatną. W tegorocznym badaniu “Motywacje młodych” zorganizowanym przez BIGRAM, aż 85% uczestników wybrało model work life balance. Studenci jeszcze przed rozpoczęciem pracy planują wykonywać zawód, który zapewni im równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Jak na razie pod tym względem Polska zajmuje 28 lokatę w rankingu krajów ekonomicznie rozwiniętych. Trendy pokazują jednak, że społeczeństwo odchodzi od pogoni za karierą.

infografika_Polska Witalna (1)

Potrzebę zrównoważonego rozwoju zauważa się na całym świecie. Powstają centra promowania właściwego stylu życia i ośrodki edukacji zdrowotnej. WHO w 2003 roku poddało dyskusji stwierdzenie, że dieta i aktywność fizyczna są niewystarczające. Oprócz świadomego odżywiania, równie ważna jest umiejętność zarządzania emocjami i stresem. W Polsce od 2009 roku Instytut Świadomego Rozwoju rozpoczął działania w zakresie diet coachingu. Należy zaznaczyć, że ta metoda nie koncentruje się wyłącznie na sposobie żywienia i zbędnych kilogramach. To także motywowanie do działania, w wyniku którego osiąga się cel.

Diet coaching to unikatowy program świadomego odżywiania. Diet coach pomaga klientowi zrozumieć jego własne potrzeby żywieniowe oraz stworzyć odpowiedni plan działania zgodny z jego stylem życia. Diet Coach motywuje do zmiany na trzech płaszczyznach: odżywiania, postępowania i zachowania.

Urszula Mijakoska, coach, superwizor, dietetyk, założycielka pierwszej w Polsce Szkoły Diet Coachingu, autorka książki „Diet coaching. Poradnik dla wiecznie odchudzających się”.

 

Diet coaching jest integralną częścią coachingu zrównoważonego stylu życia, będącego odpowiedzią na rosnące zainteresowanie zdrowym trybem życia. Dlaczego warto podjąć wyzwanie i żyć według „zdrowych” zasad, dbając o kondycję zarówno ciała, umysłu i ducha?

Ponieważ prawdziwe szczęście pojawia się wtedy, kiedy w każdym obszarze życia odnajdziemy harmonię. Rozumiemy, że nie jest to łatwe. Dlatego rozpoczynamy projekt Polska Witalna, którego celem jest wsparcie osób w poszukiwaniu i przede wszystkim odnalezieniu w sobie witalności
i równowagi –
komentuje dr Maciej Kozakiewicz, Polska Witalna.

Projekt realizowany jest we współpracy z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi. Do akcji włączyły się także firmy, dla których terminy ekologia i zrównoważony rozwój są elementem codziennej pracy. To między innymi: Brubeck (lider na rynku odzieży termoaktywnej w Polsce), K-ART-A (agencja reklamowa), Klimeko (producent naturalnych produktów mlecznych), TrybEco (dystrybutor rowerów i skuterów elektrycznych), Przyguccy Inter-Car (właściciel pojazdu elektrycznego Twizy).

Więcej o projekcie na www.polskawitalna.pl

Umiejętności

Opublikowano w dniu

21/09/15

Produkty - Technologia - O firmie - Kontakt
Visit Us On FacebookVisit Us On InstagramVisit Us On YoutubeVisit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On Pinterest